Türkiye Kayak Merkezleri

Kayak turizmi ülkemizde çok önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde tatil sektörü her ne kadar deniz yönünde iyi seviyelerde olsa da kayak tatili ve kış tatili yönünden de oldukça zengindir. Ülkemizin coğrafi yapısı gereği birçok şehirlerde kayak merkezleri bulunmaktadır. Bu kayak merkezleri her yıl yabancı turistlere ev sahipliği yapmakta ve hatta dünya kayak olimpiyatlarına bile hizmet sağlamaktadır. Peki Türkiye’ de kışın kayak tatili için neler yapılabilir, hangi kayak merkezlerine gidilmelidir?

Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Bursa ilimizde bulunan Uludağ Kayak Merkezi ülkemizin ilk ve en büyük kayak merkezi olma özelliğindedir. İlk olarak 1927’li yıllarda kayak, dağcılık, kamp ve kış sporları üzerinde hizmet veren Uludağ Kayak Merkezi’miz her geçen yıl bünyesinde yüzlerce kayak severleri ağırlamakta ve bu sayede de büyümektedir. Uludağ’ ın yüksekliği 2543 metredir. Bünyesinde 30 küsür konaklama tesisi bulunur. Böylece ziyaretçilerine konaklamalı tatil imkanı sunar.

Palandöken Kayak Merkezi (Erzurum)

Ülkemizin doğusunda, Erzurum ilinde bulunan Palandöken Kayak Merkezi yılın 5-6 ayı karla kaplıdır. Bu da kayak severler için çok önemli bir avantaj demektir. Pistteki kar kalitesi, kar yüksekliği yönünden kayakçılar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Ayrıca Palandöken Kayak Merkezi New York Times tarafından dünyadaki kayak merkezleri arasında 18. Sırada gösterilmiştir. Her yıl olimpiyatlara veya kış oyunlarına ev sahipliği de yapmıştır.

Kartalkaya Kayak Merkezi (Bolu)

Genel olarak göller diyarı olarak bilinen Bolu ilimiz aslında çok geniş kapsamlı bir kayak turizmine de sahiptir. Toplamda acemi ve profesyoneller dahil olmak üzere 20 küsür piste sahiptir. 40 kilometrelik bir piste sahiptir. Kartalkaya Kayak Merkezi’ nin en büyük avantajı şehir merkezine yakın oluşudur. Her yılın kış sezonunda 4 ay misafirlerine lüks konaklama ile hizmet vermektedir.

Sarıkamış Kayak Merkezi (Kars)

Daha önce kayak sektöründe ismi çok duyulmasa bile ülkemizde kış tatil merkezi olarak tercih edilen yerlerden birisidir. Hepimizin bildiği gibi dünyada en iyi kar kalitesine sahip dağlardan ilki Alp Dağları’dır. Alp Dağları’nın ise özelliği karlarının toz kristal kar olmasıdır. Ülkemizde de toz kristal kara sahip olan tek kayak merkezi Sarıkamış Kayak Merkezi’dir. Sadece bu özelliğinden dolayı bile her yıl kış sezonunda yabancı ve yerli birçok kayak severi ağırlamaktadır. Tesis bünyesinde konaklama hizmetlerinin yanı sıra kayak eğlence merkezleri de bulunmaktadır. Sarıkamış Kayak Merkezi’nin şehir merkezine uzaklığı 54 kilometredir. Popülaritesinin az olması ile ucuz kar tatili arayan kayak severlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Erciyes Kayak Merkezi (Erciyes)

Erciyes Dağı 3917 metre yüksekliğe sahip ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük kayak pisti özelliğindedir. Bünyesinde toplamda 30 küsür pist olmakla birlikte bunlar acemi, orta profesyonel ve tam profesyonel pistler olmak üzere ayrılmışlardır. Zorluk seviyeleri tatil merkezinde renklerle ifade edilmektedir. Bunlar kırmızı pistler, siyah pistler ve mavi pistlerdir. Bünyesinde çok lüks oteller bulunduran Erciyes Tatil Merkezi ilk misafirleri her sene yurt dışındaki kayak severlerden sağlamaktadır. Türkiye’ de düzenlenen Kar Voleybolu organizasyonlarına ev sahipliği yapmıştır. Kış sezonu ortalama olarak 5 ay gibi bir süre kayakçılara kayak imkanı sağlayan Erciyes Kayak Merkezi diğer aylarda da misafirlerine zengin etkinlik imkanı sağlamaktadır. Güzel bir kış tatili için tercih listenize güvenerek ekleyebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi (Kocaeli)

Kocaeli ilimizde bulunan Kartepe Kayak Merkezi özellikle İstanbul ilinden hafta sonları gelen misafirlerini ağırlamaktadır. Ülkemizdeki diğer kayak pistleri kadar büyük olmayan merkez, ziyaretçilerine kısa süreli sakin bir kar tatilinin keyfini yaşatıyor. Bünyesinde 4 adet pist bulunur. Kartepe Kayak Merkezi’ne geliyorsanız teleferik ile kar ormanlarını izlemenin keyfini çıkarmakta fayda var.

Ülkemizdeki en popüler kayak merkezlerini sıraladık. Ancak kayak merkezlerimiz yukarıdakiler ile sınırlı değildir. Bunlara ek olarak kayak merkezleri listemize şunları da ekleyebiliriz.

  • Zigane Kayak Merkezi (Gümüşhane)
  • Esentepe Kayak Merkezi (Bolu)
  • Elmadağ Kayak Merkezi (Ankara)
  • Bozdağ Kayak Merkezi (İzmir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir