Tokat Gezi Rehberi

Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Tokat şehrine hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlerle Tokat şehrimizin gezilecek görülecek güzel yerlerini inceleyeceğiz. Tarih ve kültür şehri olan tokat birçok uygarlığa ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Tarihi yapısı ve dolgusu ile birçok turistin dikkatini çekmiştir. Tarih şehri dedik, peki Tokat’a tarih boyunca verilen isimleri merak etmiyor musunuz?
Tokat Belediye’sinin paylaştığı verilere göre Tokat şehrinin isimleri şu şekildedir. Comano Pontika, Dokia, Dokat, Sobaru, Darün Nasr ‘ dır ve tabi daha eski isimleri de bulunmaktadır. Tokat isminin rivayetlerinden birisi şu şekildedir. Tokat Togayıt Türkleri tarafından kuruldu ve Tokat ismini Togayıt kelimesinden almaktadır.

Tokat’ a Ulaşım

Tokat’ a ulaşmak çok kolaydır. Ülkemizin her şehrinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Tokat şehri ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığı için Karadeniz iklimi yer almaktadır. Tokat ilimize demiryolu ulaşımı direk olarak yoktur.

Tokat Hakkında

Tokat ili ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde bulunur ama bazı toprakları iç Anadolu topraklarında bulunmaktadır. 120.000 civarı nüfusu vardır. Şehir geçimini tarım ve hayvancılıktan karşılamaktadır ve toprakları tarım bakımından zengindir. Sarma yapımı için kullanılan yeşil Tokat yaprağı ile meşhurdur.

Tokat Gezilecek Yerler

Tokat şehrini gezmek için minimum 2 gün bir süreye ihtiyacınız vardır. Tabiki de gün sayınızı arttırırsanız daha detaylı bir şekilde şehri gezebilirsiniz. Tokat misafirlerimize gezi için yaz aylarını öneriyoruz. Tokat tarih şehri olduğu için çok sayıda müze gezebilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeleri müze kart ile indirimli bir şekilde gezebilirsiniz.

Tokatta görmeniz gereken yerlerden ilk olarak Tokat Saat Kulesi şehrin Behzat ilçesinde bulunur. 1902 yılında yaptırılmış olan saat kulesi her yarım saatte çalan ses ile tüm şehir tarafından duyulmaktadır. Tokat’ a gezmek için gittiniz ve canınız kaplıcalara mı gitmek istiyor. Kaplıcalar için en doğru adres Sulusaray Kaplıcaları ’dır. Sulusaray ilçesinde bulunur ve genel olarak yerli halk tarafından sık sık ziyaret edilir. Kaplıcalara ikinci bir seçenek olarak Reşadiye Kaplıcaları’ nı ekleyebilir. Reşadiye Kaplıcaları Tokat ilimizin Reşadiye ilçesinde bulunmaktadır. Tokat ilimiz müze bakımından da zengin bir ildir. Arastalı Bedesten olarak bilinen Tokat Müzesi’ni muhakkak ziyaret etmelisiniz. İçerisinde çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. İçerisinde çoğunlukla Hitit’ lilere ait askeri kalıntılar bulunmaktadır.

Bir başka müze ziyareti olarak Tokat Şehir Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde dönemin yapısını anlatan fırınlar, insani figürler ve mutfak eşyaları olarak bilinen kap ve kacaklar bulunmaktadır. Tokat Devegörmez’ de ziyaret etmeniz gereken başka bir yer: Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi. Milli Mücadele yıllarında Atatürk Tokat ilini sıkça ziyaret etmiş ve burada konakladığı eve Atatürk Evi denilmiştir. Ayrıca Atatürk Evi olarak bilinen konak Atatürk’ün Bandırma Vapuru’nda yer alan silah arkadaşı Yüzbaşı Mustafa Vasfi Süsoy’a aittir.

Doğa içinde Tokat’ı gezmek istiyorsanız çok şanslısınız. Tokat ilimizde çokça yayla bulunmaktadır. Topçam Yaylası Tokat’a 15 km mesafede bulunmaktadır. Görülmeye değer olan bu yayla 1600 metre yüksekliğine sahiptir. Doğa bakımından zengin olan Tokat ilimizde yaylalar saymakla bitmez. Selemen Yaylası, Çamiçi Yaylası, Dumanlı Yaylası bunlardan bazılarıdır. Göl meraklısı iseniz Tokat ilinde muhakkak görmeniz gereken göller Zinav Gölü, Almus Baraj Gölü, Düden Gölü’ dür. Bu göllerden en meşhur olan Düden Gölü’ dür. Son olarak Tokat’ a gittiğinizde Ballıca Mağarası’nı ziyaret etmeyi de unutmayınız.

Tokat’ta Ne Yenir ?

Lezzet diyarı Tokat. Tokat’ a yolunuz düştüğünde muhakkak yemeniz gerekenleri sıralayalım. İlk sırada tabiki de Tokat Kebabı bulunmaktadır. Tokat Kebabı’ nın en iyisi Çamiçi Yaylası’nda yenir. Diğer bir lezzet ise Bakla Dolması’dır. Normal baklanın tokat yaprağı ile birleşmesi ile oluşan muhteşem lezzet. Sırada çok farklı bir pilav var. Etli pilavın tokata özgü yorumu: Pehlili Pilav. Bu lezzetlere ek olarak şunları da yemeden Tokat’tan ayrılmayın diyoruz. Tokat Bat’ı, Keşkek, Yoğurtmaç, Tokat Yağlısı,Tokat Çökeleği…

Tokat lezzetlerini saymakla bitmez. Lezzet ve tarih diyarı Tokat şehrini daha ziyaret etmediyseniz hemen yolunu tutmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir