Şehirlere Göre Hediyelik Eşyalar

Siz de seyahat ederken sevdiklerinize hediye alıp onlara küçük sürprizler mi yapmak istiyorsunuz? Ancak çoğu insan hediye seçimi konusunda oldukça zorlanıyorlar. Sizler de şehir şehir seyahat etmeyi seviyorsanız ve dönüşlerde de şehri anımsatan hediyeler almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ankara ilinde yaşıyorsanız minyatür Anıtkabir hediyelikleri almak çok güzel bir hediye olacaktır. Bazı hediyeler ise paha biçilemez derecede el emeği göz nuru değeri görmektedir. İnsanlar sadece hediye alabilmek için bile uzak şehirlerden diğer şehirlere gitmektedir.

Özellikle yurt dışı ziyaretlerimizde ülkemizi temsilen götüreceğimiz hediyelik eşyalar çok önemlidir. Ankara’dan ahşap veya minyatür Anıtkabir aldıktan sonra da İzmir’ den de yöresel Bergama halısı alıp hediye götürmek çok güzel bir seçim olacaktır. Bunun için iki şehir arası seyahat etmek mantıklı olacaktır. Ankara’dan minyatür hediye aldıktan sonra İzmir’ e gitmek için hemen Ankara İzmir uçak bileti alın hem uçuşun keyfini çıkarın hem de sevdiklerinize güzel hediyeler almış olun.

Mersin Hediyelik Eşya

Mersin Akdeniz bölgesinin cenneti olarak bilinir ve lezzetli yemekleri, meyveleri, cezeryesi ile meşhurdur. Sevdiklerinize hediye olarak Mersin’den alabileceğiniz en güzel hediye cezerye ve cevizli sucuk olacaktır. Mersin Silifke’den hediyelik almak isterseniz ise Selefkia şaraplarını tercih edebilirsiniz.

Gaziantep Hediyelik Eşya

Dünya’nın gastronomi şehri olarak bilinen Gaziantep tabiki de yemekleri ile meşhurdur. Misafirliklerinizde sevdiklerinize eşinize ve dostunuza Gaziantep’ten baklava ve antep fıstığı götürebilirsiniz. Uzun yolculuklarda Gaziantep Baklavası’sını kuru (şerbetsiz) bir şekilde paketlemeyi unutmayınız. Tarih şehri olan Gaziantep’ de tarihi hediyelikler almak isterseniz kapalı çarşılarda ve hanlarda el yapımı bakır, tava, tabak, cezve gibi ürünlerden satın alabilirsiniz.

Erzurum Hediyelik Eşya

Dadaşlar diyarı olarak bilinen Erzurum tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzdendir ki tarihi dokusu hala korunmaktadır. Erzurum ziyaretlerinizde cağ kebabı yemeyi ve kadayıf dolmasının tadına bakmayı unutmayınız. Sevdiklerinize Erzurum’dan hediye götürmek istiyorsanız alabileceğiniz el emeği göz nuru çokça hediye bulunmaktadır. Erzurum’un en değerli hediyelik eşyaları Oltu taşından yapılmış tesbihler, bilezikler, küpeler ve daha onlarca çeşit takı eşyalarıdır. Erzurum’ a yolunuz düştüğünde muhakkak cağ kebabı yemeli ve Oltu taşlı ürünlerden hediyelik almalısınız.

Bursa Hediyelik Eşya

Tarihin derinliklerine ev sahipliği yapmış Bursa’ ya özgü hediyeler mi arıyorsunuz? Öncelikle hediyelik eşya alışverişi yapmadan Bursa İskender’i ve pideli köfte yemeyi unutmuyoruz. Bursa’dan lezzetli bir hediye götürmek istiyorsanız bu liste içerisine muhakkak kestane şekerini eklemelisiniz. Ayrıca Bursa’nın el işçilikli bıçakları, dokuma halı ve kilimleri, birbirinden güzel el emeği havluları meşhurdur. Bursa merkez ve Bursa çarşısında bu hediyelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Hediyelik Eşya

Kapadokya Nevşehir ilimizin en çok turist ağırlayan bölgelerinden birisidir. Peri bacaları masallarını hatırladığınızı umuyoruz. Romantik bir tatil yeri olan Kapadokya’nın en güzel hediyeliklerinden ilki Nevşehir Şarabı’dır. Nevşehir’i dolaşırken çömlekçileri ve seramik sanatı ile uğraşan atölyecileri ziyaret edebilirsiniz. Burada sizler de çömlek yapabilir ve yapılmış çömlek veya seramik işçilikli ürünlerden hediyelik alabilirsiniz. Minyatür peri bacalarına da göz gezdirmeyi de unutmayınız. Hediye için güzel bir seçenek olacaktır.

İstanbul Hediyelik Eşya

Tüm güzelliklerin bir arada bulunduğu şehirlerden birisidir İstanbul. Tarihi yapısı, turistik yapısı ve birbirinden güzel mimari yapıları. Vapur turu ile boğazı gezip Eminönü’nde balık ekmek yedikten sonra hediyelik eşyalara bakmak çok mantıklı bir fikir olacaktır. Peki İstanbul’ da hediyelik eşya nereden alınır? İstanbul Kapalı Çarşısı, dünyanın en büyük kapalı çarşısıdır. İçerisinde binlerce hediyelik eşya dükkanları bulunur. Takılar, kolyeler, saatler, Türk motifleri ile yapılmış binlerce hediyelik eşyaları, çifte kavrulmuş lokumları, taze çekilmiş Türk Kahvesi, kumaşlar, el işçilikli fincanlar ve bardaklar ve daha niceleri. Takı seçenekleri için Ortaköy ilçesindeki takıcıları da ziyaret etmenizde fayda var. Çok ucuz fiyatlara çok güzel takılar ve aksesuarlar bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir