Pandemi Dönemi Otobüs Seyahatleri Nasıl Olmalıdır ?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi her işletmeyi olumsuz etkilemiştir. Peki nedir bu Covid-19 ? Koronavirüs hastalığı olarak bilinen Covid-19 Çin’in Vuhan kentinde meydana gelmiştir. İlk olarak öksürük, yüksek dereceli ateş, nefes darlığı ve buna benzer belirtilerle çıkmıştır. Çok kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur ve şu anda da virüse engel olabilmek için tüm dünya tarafından aşı çalışmaları yapılmaktadır. İnsanlığın hayatını derinden etkileyen Covid-19 pandemisi çoğu işletmelerin kapanmasına, batmasına ve zarar etmesine neden olmuştur.

Pandemi Döneminde Otobüs Seyahati Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs her sektörü olduğu gibi seyahat sektörünü de derinden etkilemiştir. Öncelikle bu koronavirüs salgınından kısa bir sürede kurtulabilmek için Sağlık Bakanlığı’nın bizlere göstermiş olduğu kurallara son derece uymamız gerekmektedir. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere şehirler arası otobüslerde de pandemi kurallarına uymamız son derece önemlidir. Otobüslerde çok insanın bulunduğu için korona virüsün yayılması çok daha hızlı olacaktır. Ancak koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Her şeyden önce kişisel temizliğimize son derece dikkat etmemiz gerekiyor. Otogarlara giderken, dinlenme tesislerinde ihtiyaçlarımızı karşılarken, otobüse giriş ve çıkışlarımızda çevre ile çok fazla temasta bulunmamamız gerekir. Tabiki de seyahatler öncesinde HES kodumuzu bilmemiz çok önemlidir. Hes kodlarınızı “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Otobüs Seyahati Yaparken Yanımızda Neler Bulundurmamız Gerekir ?

Otobüs seyahati yapacaksınız ancak eski dönemlere nazaran temizlik ve hijyen konusunda çok daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor. Seyahate başlamadan önce yanınıza muhakkak el dezenfektanı, yüksek alkollü ıslak mendiller ve kolonya gibi mikrop kırıcı özellikte temizlik malzemeleri almanızda fayda vardır.  Otobüsler koronavirüs için yüksek derecede risk bulundurmaktadır. Bu yüzden seyahat boyunca kullanmış olduğumuz cerrahi maskelerimizi asla çıkarmıyoruz. İçişleri Bakanlığı’mızın pandemi dönemi kurallarına son derece uymaya özen gösteriyoruz.

Bu dönemde seyahat izin belgesi almanız gerekiyorsa bulunduğumuz ilçe polis müdürlükleri ile iletişime geçmelisiniz. Sosyal mesafeye son derece dikkat etmemiz gerekiyor çünkü koronavirüs öncelikle temas sonucu bulaşıyor. Dinlenme tesisleri de koronavirüs bakımından yüksek riskli yerler arasında. Günün her 7/24 saatinde yüzlerce yolcuya hizmet veriyor ve özellikle tuvaletlere giriş ve çıkışlarda son derece dikkatli olmamız gerekiyor. Tuvaletleri ve toplu kullanım alanlarını kullandığımızda ellerimiz en az 3 dakika boyunca temizce yıkamamız gerekiyor.

Pandemi Dönemi Otobüs Seyahatlerinde Seyahat İzni

Pandemi döneminde koronavirüs ile mücadelede uyguladığımız kurallardan biri de sokağa çıkma kısıtlamalarıdır. Otobüs bileti olan kişiler seyahat gününde seyahat iznine sahiptir. Bu konuda detaylı bilgilere otobüs şirketinizin acentelerini arayarak öğrenebilirsiniz. Aksi bir durumda seyahat izini almanız gerekiyor ise gerekli kurumlara müracaat etmeniz gerekmektedir.

Otobüs Seyahatlerinizde Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi

El Dezenfektanı
Cerrahi Maske (Sık sık temizi ile değiştirebilmeniz için birden fazla alınız)
Alkollü ıslak mendil
Kolonya
Plastik eldiven (temaslardan virüsten korunmanızı sağlar)

Bunlara ek olarak yolculuk boyunca acıkma durumunda dinlenme tesislerinde veya toplu ortamlarda bulunan yerlerde yemek yemenizi önermiyoruz. Evde hazırladığınız sandviç ve yanınızda getirdiğiniz taze meyveler açlık hissiyatınızı karşılayacaktır. Koronavirüs kapsamında araç içi şoför ve personellerimiz daha dikkatli olacaktır. Kolonya ve el dezenfektanı gibi hijyen malzemeler dağıtacağız. Bu sancılı süreci beraber atlatacağımızı düşünüyoruz.

Pandemi Süreci Otobüs Bileti Satışı

Pandemi sürecinde otobüs seyahatleri üzerinde bazı kısıtlamalar yapıldı. Tekli oturma sistemi gibi değişik sistemlere geçildi. Bunlara ek olarak bir şehirden başka bir şehre seyahat ederken uymanız gereken bir takım kurallar vardır. Hayat eve sığar olarak bilinen HES kodu sizin covid virüsü karşısında testinizin pozitif veya negatif olduğunu veya varsa karantina süreciniz hakkında bilgi veren bir koddur. Google Play Store veya AppStore üzerinden ücretsiz indirip kullanabilirsiniz. Online bilet rezervasyonu yaparken kişisel bilgilerinizi girerken de Hes kodunuz istenmektedir. Aynı şekilde firmaların acentelerinden de bilet alırken sizlerden Hes kodu istenmektedir. Hes kodu incelendiğinde kişinin koronavirüs testinin pozitif olmaması veya kişi üzerinde bir karantina kaydının olmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir