Otobüs Yolculuğu Yapanlara Tavsiyeler

Şehirler arası yolculukların en güzel şekli otobüs seyahatleri. Çoğu insanlar otobüs yolculuğu yapmayı sevmektedirler. Bazı kişiler uzun mesafe otobüs seferlerini sevmeyerek uçak seyahatini tercih ediyor. Ancak otobüs seyahatine tutkulu olanlar Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna otobüs ile seyahat ediyor. Yeni dönem otobüsler özellikle Travego ve Setra model otobüsler son derece konforlu otobüslerdir. Geniş ve rahat koltuklar, priz, wi-fi gibi ekstra donanımlar ise yolcular için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Son dönemde kablosuz internet olarak çoğu otobüs firmaları Turkcell Superbox teknolojisini kullanmaktadır. Otobüslerimiz son derece konforlu peki bizler otobüs seyahatlerimizi konforlaştırmak ve rahat bir şekilde seyahat edebilmek için neler yapabiliriz ?

Şehirler Arası Rahat Yolculuğun Sırları

4 saatten fazla uzun yolculuğa mı çıkacaksınız? Bu yolculuğu otobüs ile mi yapacaksınız ? Yolculuğunuzu en konforlu şekilde nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere verdiğimiz tavsiyelere uymanızda fayda var.

İlk 8 Numaralı Koltuklardan Birini Tercih Ediniz

Otobüs ile seyahat ederken manzarayı izleyebilmek için veya daha havadar ortamda seyahat edebilmeniz için ilk sıra koltukları veya bir arka sıradaki koltukları seçmenizde fayda var. Bu sayede molalarda hemen kapılardan inebilir veya otobüse bindiğinizde arka koltuklara, kalabalığa doğru yürümenize gerek kalmaz. Araç içi ikramlar dağıtılırken ise çok beklememiş olursunuz. Tercihlerinizi ilk 8 koltuktan tarafa kullanınız.

Aç Karnına veya Çok Tok Karnına Otobüs Yolculuğu Yapmayın

Otobüs yolculuğu yaparken otobüse ne aç karnına ne de çok tok karnına binin. Aç bindiğiniz taktirde yemek yeme ihtiyacı duyacaksınız veya dinlenme tesislerinde çok fazla yemek yemek isteyeceksiniz. Otobüslere binerken yanınıza atıştırmalık almalı ve hafif beslenmelisiniz. Ülker veya Eti markalarının ufak atıştırmalarını tercih edebilirsiniz. Çok tok karnına bindiğinizde ise yolculuk boyunca rahatsız olacaksınız.

Yolculuklarınızı Gece Yapın

Yolculuklarda çok yoruluyor veya sıkılıyorsanız sefer tercihlerinizi gece seçmenizde fayda var. Gündüz yaptığınız yolculukların çoğunda gündüz uyuyamayacak ve güneşten rahatsız olacaksınız. Yolculuk yapmadan önce muhakkak hava durumuna göz atınız. Gece yolculuk yaptığınızda güneşten rahatsız olmayacaksınız ve yolun büyük bir kısmını uyuyarak geçireceksiniz. Gece uyumasanız dahi koltuk arkası televizyonlardan film izlemenin keyfi ayrı olacaktır.

Dinlenme Tesislerindeki Her Molayı Değerlendirin

Otobüsler güzergah boyunca ortalama 4 saatte 1 olacak şekilde mola vermektedirler. Bu süreçte tuvalet, yemek gibi ihtiyaçlarınız yok olsa bile molalarda otobüsten inmeye özen gösterin. İskelet sağlığınız açısından da uzun süre aynı pozisyonda oturmak rahatsızlık verebilecektir. Temiz hava ve oksijen almak size iyi gelecektir. Molalarda tuvalet ve yemek ihtiyaçlarınızı da karşılamaya özen gösterin.

Boyun Yastığı Kullanın ve Cam Kenarı Tercih Edin

Özellikle gece yolculuğu yapıyorsanız yanınıza muhakkak küçük bir yastık ya da boyun yastığı almalısınız. Cam kenarı koltuk da tercih etmeyi unutmayınız. Bu sayede gece uyurken kafanızı cama yaslayabilecek ve yastıkla uyuyabileceksiniz. Bunu yapmadığınız taktirde uykunuz sürekli bölünecektir.

Yanınıza Atıştırmalık Alın

Seyahat ederken yemek ihtiyaçlarınızı genelde dinlenme tesislerinde karşılayabiliyorsunuz. Ancak yolculuk boyunca başımıza ne gelebilir kimse bilemez. Bunun için yolculuğa başlarken yanınıza atıştırmalık sandviç veya abur cubur alabilirsiniz. Her ihtimale karşı yanınıza su almayı unutmayınız.

Rahat Kıyafetler Tercih Edin
Son olarak en önemli şeylerden birisi de seyahat ederken rahat kıyafetler tercih etmenizdir. Polyester maddeli kıyafetleri tercih etmemeye özen gösteriniz. Koton bazlı ürünler yolculuk boyunca terlememenize imkan sağlar. Ayrıca dar pantolon gömlek gibi rahatsız edici kıyafetlerden uzak durmakta da fayda var. Yol boyunca ayaklarınız ayakkabı içerisinde olacağı için Adidas veya Nike gibi benzer markaların fileli spor ayakkabılarını tercih ediniz. Araç içi bagajınızda yanınıza muhakkak yedek birer parça kıyafet alınız. Meyve suyu, kola gibi içecekler döküldüğünde dinlenme tesislerinde kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir