Hangi İlde Ne Yenir?

Ülkemizin şehirlerini, gezilecek yerlerini ve lezzetlerini say say bitiremeyiz. Peki uzun bir Türkiye gezintisine çıktığımızı varsayalım. Hangi ilde ne yemelisiniz? Sizler için şehir şehir lezzetleri ve restoranları sıraladık.

Gaziantep’ de Ne Yenir?

Yemek denilince ülkemizin gastronomi şehri Gaziantep gelmektedir. En güzel yemeklerin, kebapların ve et yemeklerinin merkezi Gaziantep’tir. Gaziantep’ e gittiğimde muhakkak ne yemeliyim diye düşünüyorsanız Gaziantep lahmacunun tadına bakmalısınız. Yanına bol köpüklü yayık ayran söylemeyi unutmayınız. Gaziantep’ in kebapları ve et yemekleri kadar meşhur olan bir lezzeti daha vardır. O da Gaziantep Baklavası. Gaziantep’ e geldiğinizde baklava yemeden dönmeyin. Baklavanın yanına tercih olarak dövme dondurma da tercih edebilirsiniz. Antep’ e gelip sevdiklerinize hediye götürmek istiyorsanız Antep Fıstığı güzel bir seçenek olacaktır. Gaziantep’ te kebap yiyecek yer arıyor iseniz Kebapçı Halil Usta’yı ve Metanet Kebapçısı’ nı seçenekler arasına koyabilirsiniz. Baklava olarak ise Hacıoğlu Baklavacısı sizlere güzel bir deneyim yaşatabilir.

Afyon’da Ne Yenir?

Afyon denilince akla gelen ilk 2 lezzet sucuk ve kaymaktır. Aşçı Bacaksız restoranında ve Salim Usta’nın mekanında sucuk döner yemeyi ihmal etmeyiniz. Yemek sonunda tatlı fena olmaz sanırsam. Yanına meşhur Afyon kaymağından istemeyi unutmayınız.

Bursa’ da Ne Yenir?

İskender durağı olarak bilinen Bursa söylediğimiz üzere iskenderin başkentidir. Özellikle kış ayları Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak yaptıktan sonra bol tereyağlı bir İskender fena olmaz sanırsam. İskender için en güzel mekanların başında Uludağ Kebapçısı gelmektedir. İskender tercih etmeyen misafirler için odun ateşinde pişen dönerler de en az İskenderleri kadar lezzetli. Bursa da klasik restoran kültürünün dışında tercih edebileceğiniz bir mekan. Bursa Sokak Lezzetçisi. Bahtinur ustanın kendine has lezzetlerinden tatmadıysanız burayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Şanlıurfa’ da Ne Yenir?

Yine bir kebap cennetlerinden biri olan Şanlıurfa’ da Urfa kebabının tadına bakıyoruz. Acısız bir kebap olan bu lezzeti Şanlıurfa’nın ünlü ustalarından yemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir. Sınırsız mezeleri ve köpüklü yayık ayranı da sizlere eşlik edecektir. Ciğer yemek için Urfa’ya geldiyseniz Ciğerci Aziz Usta’ yı ziyaret etmenizi öneririz. Yiyenlerin bir porsiyon daha ciğer söylediği bir yerdir Ciğerci Aziz Usta. Cevahir Han Restoranı’nda  da Urfa kebabı denemeyi unutmayınız. Cevahir Han’ ın en meşhur özelliği yörenin ilk kadın girişimcisine ait olmasıdır. Lezzetleri ve hizmetleri kusursuz denilecek seviyede güzeldir.

Hatay’ da Ne Yenir?

En az doğu mutfağı kadar geniş ve lezzetli bir mutfağa sahip olan Hatay’ da ne yenir? Hatay usulü soslu et ve tavuk döner yemediyseniz öğle yemeği olarak yiyebilirsiniz. Şırdan ve mumbar da aynı şekilde Hatay’ da çok tercih edilen bir lezzettir. Hatay’ da tatlı yemek istediğimizde ise tabi ki de aklımıza künefe gelmektedir. Çınaraltı Yusuf’un yerinde közde künefe yemeli ve yanında çay muhakkak içmelisiniz. Hatay’ da tepsi kebabı yemek istediğinizde Pöç Kasabı’ na uğramayı unutmamalısınız.

Trabzon’ da Ne Yenir?

Rotamızı biraz Karadeniz’e çevirelim. Yaylaları, ormanları ve doğası ile ünlü Trabzon’ da ne yenir? Sabah kahvaltılarında Uzungöl’ de kuymak ile kahvaltı yapıyoruz. Akşam yemeği olarak ise Akçaabat Köftesi güzel bir seçenek olacaktır. Menünün yanına karalahana dolmasını da istemeyi unutmuyoruz. Çayeli’nde bir mekan olan Hüsrev Lokantası’nda kuru fasulye yiyerek bugüne kadar yediğiniz tüm kuru fasulyeleri unutabilirsiniz.

Edirne’ de Ne Yenir?

Trakya Bölgesi’nin lezzetlerinin ilk başında köfte gelir. Edirne Uzunköprü’ de Köfteci Niyazi’nin yerinde köfte yiyebilirsiniz. Sadece yanındaki mezeler ile doyabileceğiniz gibi köfteleri de çok lezzetlidir. Aynı şekilde Edirne’ de köfte lezzetini Köfteci Çakay’da da deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir