Amasya Gezi Rehberi

Ülkemizin güzelliklerini say say bitiremeyiz. Bu güzelliklere sahip bir ilimiz de kuşkusuz ki Amasya’ dır. Amasya’ ya gittiğinizde güzel bir şekilde şehri gezebilmeniz için sizlere Amasya gezi rehberi hazırladık. Amasya’ ya gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerleri anlatmadan önce Amasya ilimiz hakkında biraz bilgi verelim. Amasya Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığı için dağlık ve ormanlık bir örtü ile kaplıdır. Havası diğer Karadeniz Bölgesi illeri gibi serin ve çoğunlukla yağışlıdır. 2019 verilerine baktığımızda ilimizin nüfusu 340.000 olarak hesaplanmıştır. Amasya Karadeniz’in en güzel illerinden birisidir. Şimdi Amasya ilimizin gezilecek görülecek yerlerini inceleyelim.

Borabay Gölü

Ormanlık ve doğa ile iç içe olan bir ilimiz olduğunu söylemiştik. Doğal güzelliklerinin ilk başında Borabay Gölü gelmektedir. Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan bu gölün etrafı ormanlık ve yeşilliklerle kaplıdır. Gölün bir özelliği de vardır. Bu gölde su tabandan kaynamaktadır. Gölün uzunluğu ortalama olarak 1 kilometreye yakındır. 300 metre genişliğe sahip olan gölün derinliği ise 25 metredir.

Kral Kaya Mezarlıkları

Amasya’ nın tarihine baktığımızda Pontus Rum dönemine kadar bir tarihinin olduğunu söyleyebiliriz. Tarih merakınız var ise Kral Kaya Mezarlıkları tam sizin için bir gezme alanı olabilir. Konum olarak Amasya Kalesi’ nin yanında bulunmaktadır. Kayalar oyularak dikine inşa edilen mezarlıklar her yıl yüzlerce ziyaretçisini ağırlıyor. Ortalama 21 adet mezar olduğu bilinse de geçmişten günümüze bunlardan sadece birkaç tanesi kalmıştır.

Yalıboyu Evleri

Kartpostallara manzara resmi olan Yalıboyu Evleri’ni izlemek huzur verici doğrusu. Amasya’ dan geçen Yeşilırmak kenarında bulunan bu evler ahşap bitişik evlerden meydana gelmiştir. Osmanlı kültürünü bizlere yansıtan bu evlerin çatıları kiremitlerden oluşmaktadır.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Kültürel ve tarihi gezileri seviyorsanız Amasya Arkeoloji Müzesi tam size göre. Müze girişlerinde müze kart kullanabilir ve indirimli fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Müze 1980’ li yıllarda şu anki modern binasına taşınmıştır. İçerisinde Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’ne ait eserler olduğu bilinmektedir. Müzenin içerisinde eserler sergilendiği gibi bahçesinde de o dönemlerden kalma taş eserler sergilenmektedir. Müze içerisinde garip eserler de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse 14. Yy a ait mumyalar da Amasya Arkeoloji Müzesi’nde yer almaktadır. Mumyalar bölümü müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinden birisidir.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi Harşena Dağı’nın tam üzerinde bulunmaktadır. Yerli halkı Amasya Kalesi’ne Harşena Kalesi diye hitap etmektedir. Bir rivayete göre Kale Pontus Kralı tarafından yaptırılmıştır. Bir diğer rivayete göre ise kale Kumandan Karsan tarafından yaptırılmış ve ismi bu sebepten ötürü Harsena Kalesi konulmuştur. Kale harp dönemlerinde çokça kez el değiştirmiş ve kullanılmıştır. Bu sebepten ötürü ise çokça kez tahrip olmuştur. 1070’ li yıllarda ise tahrip olmasından ötürü tamir edilmiş ve büyük bir onarımdan geçmiştir. Aktif olarak savaşlarda kullanılan kale 18. Yy’ dan sonra etkisini kaybetmiştir.

Yedikuğular Kuş Cenneti

Yedikuğular Kuş Cenneti Yedikır Baraj Gölü olarak da bilinmektedir. Amasya ilimizin Suluova ilçesinde bulunur. Şehir merkezine olan konumu 35 kilometredir. İçerisinde gölet ve piknik, mesire alanı bulunmaktadır. Sazlıklar ve sulak alanlar oldukça fazladır. İçerisinde çokça yabani kuş bulunması sebebi ile Yaban Hayatı Koruma Sahası olarak düzenlenmiştir. Amasya Yedikuğular Kuş Cenneti Türkiye’ de kuşları korumaya yönelik önemli bir bölgedir.

Burmalı Minare Camisi

Caminin giriş kapısının üzerinde kemer kavisi bulunmaktadır ve bunun üzerindeki kitabede camiyi iki kardeşin yaptırdığı bilgileri yer almaktadır. Yine kitabedeki bilgilere göre cami 1240’ lı yıllarda inşa edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir